Kryteria preselekcji

Kryteria preselekcji artykułów napływających do „Logopedii”

  1. W czasopiśmie publikowane są przede wszystkim artykuły naukowe o charakterze badawczym (źródłowym). Drugim oczekiwanym typem tekstów są prace o charakterze koncepcyjnym, poglądowym i przyczynkowym. Trzecim – opracowania kazuistyczne. Wierząc, iż dyskurs naukowy jest wolną i otwartą przestrzenią wymiany myśli, do procedur recenzenckich dopuszczać będziemy również teksty polemiczne, o ile spełniają kryteria opracowań naukowych i nie naruszają dóbr osobistych innych osób.
  2. Artykuł musi spełniać wymogi:
    • naukowości (w istotny sposób przybliża lub poszerza dotychczasową refleksję naukową w omawianym zakresie, spełnia wymogi metodologii badań naukowych);
    • rzetelności (zawiera w miarę pełne, zweryfikowane dane, niebędące tylko opiniami czy przekonaniami);
    • etyki (nie narusza dóbr osobistych innych osób, nie stwierdza się występowania konfliktów interesów).
  3. Do procedur recenzenckich mogą być dopuszczone wyłącznie prace oryginalne, niezłożone wcześniej lub równolegle do żadnego innego wydawnictwa naukowego. Autor jest zobowiązany do podpisania stosowanego, przedłożonego przez Radę Redakcyjną „Logopedii” oświadczenia. Dopiero po tym fakcie zostaną wszczęte procedury preselekcyjne.
  4. Jeśli redakcja poweźmie wiadomość, że w związku z tekstem znajdującym się w fazie preselekcji zostały lub mogły zostać naruszone prawa osób trzecich lub dobre obyczaje naukowe, zastrzega sobie prawo do natychmiastowego przerwania procesu kwalifikacji i rozpoczęcia działań zgodnych z procedurami COPE.
  5. Dopuszczane do procedur recenzenckich będą tylko te teksty, które są napisane poprawną polszczyzną. Preselekcyjnie sprawności językowe oceniane są na trzech płaszczyznach:
    • semantycznej, gramatycznej, składniowej i stylistycznej;
    • ortograficzno-interpunkcyjnej;
    • edytorskiej.
  6. Redakcja niezwłocznie komunikuje autorom decyzję o dopuszczeniu tekstu do właściwych procedur recenzenckich. Decyzja o odrzuceniu tekstu jest ostateczna.