Percepcja ± dźwięczności a akustyczny parametr VOT w terapii Neuroflow ATS

Autor

  • Anita Lorenc Instytut Polonistyki Stosowanej, Uniwersytet Warszawski
  • Daniel Król Katedra Informatyki, Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie
  • Andrzej Senderski Oddział Otolaryngologii Dziecięcej i Pediatrii, Warszawski Uniwersytet Medyczny; APD Medical sp z o.o.
  • Renata Borowiecka APD Medical sp z o. o.; Centrum Edukacji Diagnozy i Terapii Psychologiczno-Pedagogicznej w Warszawie

Słowa kluczowe:

± dźwięczność, VOT ( czas rozpoczęcia dźwięczności), dyskryminacja i identyfikacja słuchowa, terapia Neuroflow ATS

Abstrakt

W artykule zaprezentowano nowy zestaw ćwiczeń w aktywnym treningu słuchowym Neuroflow przeznaczony dla osób z zaburzeniami słuchu fonemowego oraz z zaburzeniami przetwarzania słuchowego o podtypie fonologicznym. Są to ćwiczenia dyskryminacji i identyfikacji słuchowej cechy ±dźwięczności w obrębie polskich spółgłosek zwarto-wybuchowych z wykorzystaniem modyfikacji akustycznego parametru VOT. Modyfikację długości VOT zrealizowano, opierając się na technice przepróbkowania sygnału cyfrowego.

Pobrania

Download data is not yet available.

Dane pomiarowe

Dane pomiarowe są ładowane ...

##submission.downloads##

Opublikowane

2022-12-30

Jak cytować

Lorenc, A., Król, D., Senderski, A. i Borowiecka, R. (2022) „Percepcja ± dźwięczności a akustyczny parametr VOT w terapii Neuroflow ATS”, Logopedia, 51(2), s. 169–191. Dostępne na: http://logopedia-ptl.pl/index.php/logopedia/article/view/204 (Udostępniono: 23lipiec2024).

Numer

Dział

Rozprawy