Wspomagające i alternatywne metody komunikacji (augmentative and alternative methods of communication - AAC) w rozwijaniu funkcji poznawczych

Autor

  • Łukasz Maj Katedra Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Słowa kluczowe:

wspomagające i alternatywne metody komunikacji (AAC), złożone potrzeby komunikacyjne, edukacja

Abstrakt

W logopedycznej klasyfikacji zaburzeń mowy wydzielono grupę trudności, które wymagają od terapeutów-logopedów budowania w umysłach pacjentów zarówno kompetencji, jak i rozwijania sprawności percepcyjnych. Do tej grupy zalicza się m.in. pacjentów ze spektrum autyzmu oraz niepełnosprawnością intelektualną. Są to często pacjenci, którzy nie opanowują mowy. Brak mowy nie przekreśla jednak możliwości budowania umiejętności komunikacyjnych u pacjentów. W artykule zaprezentowano przypadek pacjenta, który wykorzystuje w codziennym funkcjonowaniu wspomagające i alternatywne metody komunikacji (AAC) w postaci sytemu PECS (Picture Exchange Communication System). Pacjent dzięki systemowi komunikacji wyraża swoje potrzeby, jak również rozwija potencjał poznawczy poprzez nabywanie nowych wiadomości i umiejętności. AAC stanową dla niego możliwość porozumiewania się oraz szeroko rozumianego uczenia.

Pobrania

Download data is not yet available.

Dane pomiarowe

Dane pomiarowe są ładowane ...

##submission.downloads##

Opublikowane

2022-12-30

Jak cytować

Maj, Łukasz (2022) „Wspomagające i alternatywne metody komunikacji (augmentative and alternative methods of communication - AAC) w rozwijaniu funkcji poznawczych ”, Logopedia, 51(2), s. 335–349. Dostępne na: http://logopedia-ptl.pl/index.php/logopedia/article/view/211 (Udostępniono: 23lipiec2024).

Numer

Dział

Z praktyki logopedycznej