Fonetyka wizualna

Autor

  • Bogdan Szczepankowski Emerytowany profesor UKSW w Warszawie

Słowa kluczowe:

fonetyka wizualna, odczytywanie mowy z ust, osoby głuche, osoby słabosłyszące

Abstrakt

Fonetyka wizualna zajmuje się wzrokową percepcją mowy u osób głuchych, a także wzrokowo-słuchową percepcją mowy u osób słabosłyszących. Najczęściej używanym określeniem dla tej czynności jest odczytywanie mowy z ust. Początki zainteresowania badaczy tym zagadnieniem sięgają XVII wieku, na ziemiach polskich pierwszy zajmował się tym Jan Siestrzyński w początkach XIX wieku.
Odczytywane mowy z ust nie jest umiejętnością łatwą do opanowania. Kilkudziesięciu polskim głoskom odpowiada bowiem zaledwie kilka widocznych z zewnątrz obrazów artykulacyjnych (kinemów), co oznacza, że niektóre głoski, różniące się akustycznie, mogą z zewnątrz wyglądać tak samo, będąc reprezentowane przez ten sam kinem artykulacyjny (np. p, b, m). Ponadto niektóre głoski (środkowo i tylnojęzykowe) wizualnie są niedostrzegalne (kinem artykulacyjny ma charakter neutralny)

Pobrania

Download data is not yet available.

Dane pomiarowe

Dane pomiarowe są ładowane ...

##submission.downloads##

Opublikowane

2023-03-29

Jak cytować

Szczepankowski, B. (2023) „Fonetyka wizualna”, Logopedia, 51(2), s. 65–75. Dostępne na: http://logopedia-ptl.pl/index.php/logopedia/article/view/193 (Udostępniono: 16lipiec2024).

Numer

Dział

Rozprawy