Rozwój umiejętności składniowych u dzieci w wieku od 4 do 10 lat

Autor

  • Katarzyna Kaczorowska-Bray Uniwersytet Gdański
  • Stanisław Milewski Uniwersytet Gdański
  • Mirosław Michalik Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Słowa kluczowe:

umiejętności składniowe, rozwój językowy, współczynnik nasycenia składnią, średnia długość wypowiedzenia

Abstrakt

Rozwój umiejętności składniowych dzieci nie uzyskał, jak do tej pory, pełnej charakterystyki w polskiej literaturze przedmiotu. Celem badań, których wybrane wyniki przedstawiono w niniejszym artykule, jest choćby częściowe uzupełnienie tej problematyki. Ich podstawą są próbki wypowiedzi zebrane w grupie 156 dzieci o rozwoju typowym. W zgromadzonym materiale językowym wyodrębniono wyrazy tekstowe, wykorzystane przez badanych oraz skonstruowane przez nich wypowiedzenia, obliczono średnią długość tychże wypowiedzeń (MLU), ustalono frekwencję wypowiedzeń werbalnych i niewerbalnych, określając przy tym średnią liczbę wypowiedzeń werbalnych, skonstruowanych przez badanych, a także wskazano stopień złożoności gramatycznej tekstów tworzonych
przez badanych, wykorzystując do tego celu tzw. wskaźnik nasycenia składnią. Analiza zebranych danych pozwoliła na określenie różnic między poszczególnymi grupami wiekowymi badanych i wstępny opis rozwoju ich umiejętności składniowych.

Pobrania

Download data is not yet available.

Dane pomiarowe

Dane pomiarowe są ładowane ...

##submission.downloads##

Opublikowane

2021-11-03

Jak cytować

Kaczorowska-Bray, K. ., Milewski, S. i Michalik, M. . (2021) „Rozwój umiejętności składniowych u dzieci w wieku od 4 do 10 lat”, Logopedia, 48(2), s. 133–149. Dostępne na: http://logopedia-ptl.pl/index.php/logopedia/article/view/logopedia-48-2-kaczorowska-bray-inni (Udostępniono: 26kwiecień2024).

Numer

Dział

Rozprawy