Choroba Alzheimera o wczesnym początku z perspektywy psychiatry i logopedy – na podstawie portretu osoby chorej kreowanego w książce Motyl L. Genovy i jej adaptacji filmowej

Autor

  • Aneta Domagała https://orcid.org/0000-0001-5955-5164
  • Andrzej Czernikiewicz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Katedra Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego

Słowa kluczowe:

choroba Alzheimera o wczesnym początku, portret literacki, rodzinny wariant choroby Alzheimera, zaburzenia komunikacji

Abstrakt

W artykule podjęto problematykę choroby Alzheimera o wczesnym początku, z odniesieniem do portretu 50-letniej kobiety dotkniętej tą postacią choroby, przedstawionego w książce Motyl L. Genovy (2011) i jej adaptacji filmowej pt. Motyl still Alice (reż. R. Glatzer, W. Westmoreland, 2014). Poszczególne domeny choroby Alzheimera, a więc zaburzenia mowy i języka (im poświęcono najwięcej miejsca), uczenia i pamięci, poznania społecznego, postrzegania i funkcji ruchowych oraz funkcji wykonawczych zaprezentowano w formacie z kolejnych scen książki i filmu. Sądzimy, że oba te źródła, książka i film, pomagają wejść w świat choroby Alzheimera z ukierunkowaniem na problemy pacjenta i mogą być użyteczne we wczesnej diagnostyce i interwencji w odniesieniu do osób cierpiących na tę chorobę.

Pobrania

Download data is not yet available.

Dane pomiarowe

Dane pomiarowe są ładowane ...

##submission.downloads##

Opublikowane

2021-11-03

Jak cytować

Domagała, A. i Czernikiewicz, A. . (2021) „Choroba Alzheimera o wczesnym początku z perspektywy psychiatry i logopedy – na podstawie portretu osoby chorej kreowanego w książce Motyl L. Genovy i jej adaptacji filmowej”, Logopedia, 48(2), s. 481–497. Dostępne na: http://logopedia-ptl.pl/index.php/logopedia/article/view/logopedia-48-2-domagala-czernikiewicz (Udostępniono: 18styczeń2025).

Numer

Dział

Konteksty logopedii (varia)

Inne teksty tego samego autora