Ocena przydatności funkcji latencja-natężenie odpowiedzi ABR w diagnostyce słuchu pacjentów z zespołem Downa
Słowa kluczowe:
zespół Downa (ZD), zaburzenia mowy, zaburzenia słuchu, słuchowe potencjały wywołane pnia mózgu - ABR, funkcja latencja-natężenie (FLN)Abstrakt
W artykule została omówiona przydatność funkcji latencja-natężenie w odpowiedziach ABR w diagnostyce słuchu u pacjentów z zespołem Downa. Celowość zastosowanie odmiennych parametrów FLN (funkcja latencja-natężenie) w przypadku zespołu Downa w diagnostyce różnicowej zaburzeń słuchu ma istotne znaczenie. Wyniki badań w niniejszej pracy pokazały, że nachylenie FLN u osób z ZD (Zespół Downa) jest inne niż w grupie kontrolnej, w związku z tym do diagnostyki różnicowej zaburzeń słuchu w ZD, konieczne jest stosowanie FLN dla osób z ZD, a nie dla osób w normie słuchowej bez ZD. Zaburzenia słuchu w przypadku osób z zespołem Downa wpływają istotnie na rozwój kompetencji językowych, komunikacyjnych i społecznych, dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka audiologiczna, wyposażenie w protezy słuchowe i opieka logopedyczna z uwzględnieniem treningu słuchowego u dzieci z zespołem Downa.
Pobrania
Dane pomiarowe
##submission.downloads##
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Copyright (c) 2022 Polskie Towarzystwo Logopedyczne

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.