Ocena przydatności funkcji latencja-natężenie odpowiedzi ABR w diagnostyce słuchu pacjentów z zespołem Downa

Autor

  • Katarzyna Sienkiewicz Katedra Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Krzysztof Kochanek Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Światowe Centrum Słuchu

Słowa kluczowe:

zespół Downa (ZD), zaburzenia mowy, zaburzenia słuchu, słuchowe potencjały wywołane pnia mózgu - ABR, funkcja latencja-natężenie (FLN)

Abstrakt

W artykule została omówiona przydatność funkcji latencja-natężenie w odpowiedziach ABR w diagnostyce słuchu u pacjentów z zespołem Downa. Celowość zastosowanie odmiennych parametrów FLN (funkcja latencja-natężenie) w przypadku zespołu Downa w diagnostyce różnicowej zaburzeń słuchu ma istotne znaczenie. Wyniki badań w niniejszej pracy pokazały, że nachylenie FLN u osób z ZD (Zespół Downa) jest inne niż w grupie kontrolnej, w związku z tym do diagnostyki różnicowej zaburzeń słuchu w ZD, konieczne jest stosowanie FLN dla osób z ZD, a nie dla osób w normie słuchowej bez ZD. Zaburzenia słuchu w przypadku osób z zespołem Downa wpływają istotnie na rozwój kompetencji językowych, komunikacyjnych i społecznych, dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka audiologiczna, wyposażenie w protezy słuchowe i opieka logopedyczna z uwzględnieniem treningu słuchowego u dzieci z zespołem Downa.

Pobrania

Download data is not yet available.

Dane pomiarowe

Dane pomiarowe są ładowane ...

##submission.downloads##

Opublikowane

2022-12-30

Jak cytować

Sienkiewicz, K. i Kochanek, K. (2022) „Ocena przydatności funkcji latencja-natężenie odpowiedzi ABR w diagnostyce słuchu pacjentów z zespołem Downa”, Logopedia, 51(2), s. 193–210. Dostępne na: http://logopedia-ptl.pl/index.php/logopedia/article/view/205 (Udostępniono: 15czerwiec2024).

Numer

Dział

Rozprawy

Inne teksty tego samego autora