Praktyka oparta na dowodach w postępowaniu logopedycznym

Autor

  • Paulina Krzeszewska Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Humanistyczny

Słowa kluczowe:

praktyka oparta na dowodach, terapia logopedyczna, postępowanie logopedyczne

Abstrakt

Praktyka oparta na dowodach (ang. evidence-based practice – EBP) winna ze sobą łączyć: kompetencje kliniczne, dane z badań naukowych oraz preferencje osoby obejmowanej terapią. W toku postępowania terapeutycznego, po wnikliwym zbadaniu pacjenta, uwzględnia ona następujące kroki, nazwane w artykule formułą „5Z”: zadać pytanie kliniczne, zdobyć dowody naukowe, zaopiniować zgromadzone dowody, zastosować wnioski do terapii i zweryfikować wdrożoną na podstawie dowodów strategię.

Celem artykułu jest opisanie idei praktyki opartej na dowodach naukowych w logopedii oraz jej mocnych i słabych stron w konfrontacji z rzeczywistością.
Przedstawiono znaczenie kluczowych elementów, na które składa się charakteryzowany paradygmat, hierarchię dowodów naukowych, źródła wyników wiarygodnych badań istotnych dla logopedii, jak również etapy postępowania logopedycznego według kryteriów EBP. Zgromadzone wnioski do działań praktyków i badaczy mogą stanowić przyczynek do rozwijania praktyki opartej na dowodach w polskiej logopedii.

Pobrania

Download data is not yet available.

Dane pomiarowe

Dane pomiarowe są ładowane ...

##submission.downloads##

Opublikowane

2021-11-05

Jak cytować

Krzeszewska, P. (2021) „Praktyka oparta na dowodach w postępowaniu logopedycznym”, Logopedia, 49(2), s. 233–248. Dostępne na: http://logopedia-ptl.pl/index.php/logopedia/article/view/130 (Udostępniono: 1maj2024).

Numer

Dział

Konteksty logopedii (varia)